V ponedeljek, 26. 11. 2018, so šesto- in sedmošolci ob prebranih knjigah za letošnje Cankarjevo tekmovanje razmišljali, kako je obarvana pustolovščina odraščanja. Sodoben mladinski roman Nataše Konc Lorenzutti Avtobus ob treh in avtobiografske črtice Prežihovega Voranca Solzice  so nudili izhodišče za razmišljanje, s katerimi preizkušnjami se srečujejo na poti odraščanja in kako rešujejo težave, ki jim stojijo na poti. Osmo- in devetošolci so poustvarjali ob Möderndorferjevem mladinskem romanu Kit na plaži in Cankarjevih avtobiografskih črticah Moje življenje. Izkušnja drugačnosti je tema, ki povezuje obe besedili. Izhodišče za razmišljanje o obeh delih ter za njuno povezovanje in primerjanje na podlagi podobnosti in razlik je razvoj osrednjih književnih oseb, ki sta postavljeni v povsem drugačen prostor in čas. Svet, ki je (ne)prijazen, in ljudje, ki so drugačni. Kako jih sprejemamo? Se jih učimo razumeti? Se trudimo razumeti njihov svet?