Ljudski plesi vzhodne Štajerske

Vsako območje Slovenije ima svoje značilne ljudske plese. Ogledaš si lahko ples, ki je značilen za vzhodno Štajersko.

Verjemi, da te čaka 10 zelo zabavnih minut.

OTROŠKE IGRE

Skrivanje je starejše kot človeštvo.

Vsa živa bitja se od nekdaj skrivajo. Majhne živali pred velikimi in obratno.

Skrivali so se praljudje v jamska bivališča.

Skrivajo se tudi otroci za mamino krilo, igrajo se skrivalne igre, skrivajo predmete. Vsaka skrivalna igra ima svoja pravila:

KAMENČKE TALAT – potek igre:

• Z izštevanko ali po dogovoru izberemo dva otroka, ki vodita igro (talalec, iskalec)
  • Skupina otrok sedi na klopi v vrsti; roke imajo v naročju, dlani zaprte
  • Otrok, ki tala kamenček ima prav tako sklenjeni roki; med dlanmi ima skrit kamenček in govori :” KAMENČKE TALAM 2x, DOBRO GA SKRIJ”, obenem hodi od otroka do otroka, vsakemu seže v roko
  • Skrivoma spusti kamenček v dlani enemu izmed otrok
  • TALALEC pokliče ISKALCA (uganjevalca), ta pazljivo opazuje obraze otrok

Pri folklori se naučimo veliko novih zbadljivk, šaljivk in izštevank. Ker se ne moreva srečati v živo, ti jih nekaj pošiljam po spletu. Veliko smeha ob branju.

Vrana je po cest hodila,

Pa si nogo je zlomila.

In prišel je črni vran,

Pa odnesel jo je stran.

Ženin in nevesta

pod mizo štruklje jesta,

na vilce jih natikata,

pa v usta jih pomikata.

Špela marela

na kahli sedi,

cajtenge bere,

pa fajfo kadi.

Sosed Jaka pita polhe,

mi imamo v hiši bolhe,

ena bolha se zgubi,

kdor jo ujame, ta lovi.

Vandrovc gre na dolgo pot,

tam pa stika vsepovsod,

naj bo raca al kopun,

samo, da gleda iz torbe kljun.

Učiteljica Natalija Koprivnik

Otroške ljudske pesmi

Pesmi so spremljale ljudi skozi ves čas. Prepevali so si ob različnih priložnostih, praznovanjih in med različnimi kmečkimi opravili.

Pa si tudi ti zapoj ob znanih otroških ljudskih pesmicah. Naj ti polepšajo dan.

Pleši, pleši črni kos, Na planincah sončece sije, Moj očka ima …

Učiteljica Natalija

Pozdravljeni!

V starih časih niso starši odšli v trgovino in otroku kupili punčko.

Naredili so si jih sami doma. Sedaj imaš priložnost, da to poskusiš narediti tudi ti. Prepričana sem, da se kje skriva kakšna stara majica ali kos blaga. Pogovori se z mamico, če ga lahko vzameš in si narediš svojo punčko iz cunj. V pomoč  ti naj bo priložen video.

Učiteljica Natalija.

Prejšnji teden ste si ogledali posnetek revije, v tem tednu pa si lahko preizkusil ljudsko igro.

Sama verjamem, da čas s pesmijo hitreje mine, zato si predvajaj posnetek in zraven na glas zapoj.

Nastale razmere so žal prekinile naše aktivne priprave na revijo folklornih skupin, lahko pa si ogledate posnetek izbranega regijskega srečanja  in na ta način ohranite stik z ljudskim izročilom.

Lp, Natalija.