V torek, 7.11. 2017 sta se Larisa Kurnik in Zala Klančnik udeležili 9. likovne kolonije v OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica. Obiskali so nas trije begunci iz azilnega doma v Ljubljani, kamor so pribežali iz afriške države Eritreje in iz Afganistana. Pripovedovali so nam o življenju v svojih domovinah, ki jih uničuje pohlep tistih, ki so na visokem položaju. Za naše razumevanje je življenje tam res nenormalno. Pohvalili so se, da imajo vodo, ki priteče iz pipe, le da jim jo odprejo en dan v tednu, sicer vode ni. Opisali so nam pot, kako so se prebijali preko goratih predelov afriških držav in kako so z “majhnim čolnom”, v katerem je potovalo 180 beguncev, prečkali Sredozemsko morje proti Italiji. Tukaj jim je lepo, naša dežela jim je všeč in ljudje smo prijazni. Ne obračamo se za njimi, ker so temnopolti. Še nikoli niso videli in občutili snega, torej jih prav kmalu čaka zanimiva izkušnja. Kot izhodišče za likovno ustvarjanje smo vzeli pripovedi, ki so se nas dotaknile in nastal je plakat o begunski problematiki ter portret begunke Snait. Nastali sta zanimivi risbi s svinčnikom, ki bosta na razstavi v azilnem domu v Ljubljani. V ustvarjalnem dopoldnevu smo veliko izvedeli o svetu iz katerega prihajajo begunci, ki gredo in pustijo svoje dotedanje življenje za sabo, da bi lahko živeli v miru.

Renata Jesenek